State wrestling championships: Stevo Poulin, Zack Lawrence take home titles

ALBANY – Shenendehowa’s Stevo Poulin and Duanesburg’s Zack Lawrence won their weight classes at last weekend’s New York State High School Wrestling Championships at the Times Union Center.

Poulin claimed his second straight state title by defeating Minisink Valley’s Zack Ryder 4-3 in the Division 1 (large school) 106-pound weight class final. Poulin recorded technical falls in the first two rounds and added a 16-4 majority decision over Hilton’s Rocco Camilacci in the semifinals on his way to the title and a 48-0 record for the 2018-19 season.

Lawrence led a strong Section 2 Division 2 (small school) contingent by winning the 152-pound title with a 3-2 victory over Norwich’s Mike Squires in the finals. Lawrence posted wins by decision in all of his bouts to claim the title.

previous arrow
next arrow
Slider

Maple Hill’s Caleb Svingala placed second at 106 pounds after losing 3-0 to Norwich’s Dante Geislinger in the final. Caleb’s older brother, Trent Svingala, was one of four Section 2 wrestlers to place third in their weight classes. Cobleskill-Richmondville’s Ethan Cooper (170 pounds), Hadley-Luzerne/Lake George’s Cody York (182) and Hoosick Falls’ Craig Sawyer (285) all wrestled back to third-place finishes after losing their semifinal bouts.

Here is a look at how all of Section 2’s wrestlers fared at the state championships.

Division I
99 pounds
Jashon Holmes (Shaker): 2-2 record – lost in quarterfinals
Nick Palso (Ballston Spa): 1-2 record

106 pounds
Stevo Poulin (Shenendehowa): STATE CHAMPION

113 pounds
Ryan Sleezer (Queensbury): 1-2 record – lost in quarterfinals
Dylan Sleezer (Queensbury): 0-2 record

120 pounds
John DeConno (Burnt Hills-Ballston Lake): 0-2 record

126 pounds
Vincent Santilli (South Glens Falls): 1-2 record

132 pounds
Jake DeGuire (Mohonasen): 1-2 record

138 pounds
Eric Griskowitz (Saratoga Springs): 0-2 record
Willie Thacker (Niskayuna): 0-2 record

145 pounds
Brock DelSignore (Shen): 2-2 record – lost in quarterfinals

152 pounds
Jakob Edwards (Columbia): 2-2 record
Sean Malenfant (Averill Park): 0-2 record

160 pounds
Colden Dorfman (Shen): fifth place; 3-2 record
Drew Bogdan (Albany Academy): 2-2 record – lost in quarterfinals to Dorfman

170 pounds
Jakai Townsend (Burnt Hills-Ballston Lake): 1-2 record

182 pounds
Liam Mooney (Colonie): 1-2 record

195 pounds
Brant Robinson (Saratoga Springs): 0-2 record

220 pounds
Nik Koch (Averill Park): 1-2 record – lost in quarterfinals

285 pounds
Jake Stangle (Ballston Spa): 2-2 record – lost in quarterfinals

Division II
99 pounds
Jair Gomez (Ichabod Crane): 1-2 record – lost in quarterfinals

106 pounds
Caleb Svingala (Maple Hill): second place – lost in finals to Dante Geislinger (Norwich)
Chris Petteys (Hudson Falls): 2-2 record – lost in quarterfinals
Peyton White (Watervliet): 0-2 record

113 pounds
Gabe Fisher (Hoosick Falls): 1-2 record – lost in quarterfinals
Dylan Winchell (Warrensburg): 1-2 record
Joey Scheeren (Galway): 0-2 record

120 pounds
Kaden Gransbury (Ravena-Coeymans-Selkirk): 1-2 record
Tanner McKenna (Warrensburg): 1-2 record
Riley Retell (Tamarac): 1-2 record

126 pounds
Aidan Cullen (Greenville): 1-2 record – lost in quarterfinals
Austin Lints (Schoharie): 1-2 record

132 pounds
Trent Svingala (Maple Hill): third place – defeated Gage DeNatale (Locust Valley) in consolation final
Matt LaPorte (Hoosick Falls): 0-2 record

138 pounds
Alex Richards (Corinth): 1-2 record
Greg Hotaling (Cobleskill-Richmondville): 0-2 record

145 pounds
Hunter McKenna (Warrensburg): 2-2 record – lost in semifinals
Marlon Laing (Ravena-Coeymans-Selkirk): 1-2 record

152 pounds
Zack Lawrence (Duanesburg): STATE CHAMPION
Logan Duers (Hadley-Luzerne/Lake George): 1-2 record – lost in quarterfinals

160 pounds
Charlie Grygas (Duanesburg): third place – defeated Gaven Bell (Cold Spring Harbor) in consolation final
Owen Lyons (Watervliet): 1-2 record

170 pounds
Ethan Cooper (Cobleskill-Richmondville): third place – defeated Dempsey Carroll (Copenhagen) in consolation final
Rich Forbes (Catskill): sixth place – lost in quarterfinals; forfeited fifth-place match due to injury

182 pounds
Cody York (Hadley-Luzerne/Lake George): third place – defeated Anthony Rasmussen (South Jefferson/Sandy Creek) in consolation final

195 pounds
Devon Shader (Coxsackie-Athens): fourth place – lost in consolation final
Nolan McNeill (Warrensburg): 1-2 record – lost in quarterfinals

220 pounds
Jeff Crooks (Cobleskill-Richmondville): fourth place – lost in consolation final
Sterling Spoon (Watervliet): 0-2 record
Chris Wilson (Warrensburg): 0-2 record

285 pounds
Craig Sawyer (Hoosick Falls): third place – defeated Steven Taylor (Tioga) in consolation final
Marc Martinez (Coxsackie-Athens): 2-2 record

Advertisements

Leave a Reply