Category: Spring sports

Capital Region Track, Field and Cross Country Hall of Fame announces inaugural class

Eighteen athletes, coaches and officials comprise the inaugural class of the Capital Region Track, Field and Cross Country Hall of Fame.

The list of inductees includes six Olympic athletes, one Olympic official, four NCAA champions and a slew of Section 2 record holders.

The inaugural class features:

  • Andy Bloom (Niskayuna/Wake Forest) – A 1996 NCAA champion in the shot put, Bloom placed fourth in the 2000 Olympic Games in Sydney, Australia
  • Tracy Baskin (Albany/Seton Hall) – A 1987 NCAA champion in the 800-meter race, Baskin was ranked fourth in the world in 1988 and participated in the Olympics in Seoul, South Korea
  • Tim Lewis (Shenendehowa/University of Colorado) – Competed in the 1988 Olympic Games in Seoul as a racewalker; won the national 20-kilometer racewalk title several times from 1987 to 1995
  • Diana Richburg (Lansingburgh/University at Albany) – Competed in the 1984 Olympic Games in Los Angeles; won the 1985 national title in the women’s 1,500-meter race; held the United States indoor record for the women’s 1,000-meter race
  • Rudy Winkler (Averill Park/Cornell University/Rutgers University) – Won the 2016 NCAA and USATF championships in the hammer throw; competed in the 2016 Olympic Games in Rio de Janeiro, Brazil
  • Aliann Pompey (Cohoes/Manhattan College) – Represented Guyana in the 2000, 2004, 2008 and 2012 Olympics; won an NCAA indoor track and field championship in the women’s 200-meter race
  • Arthur Allen (Mont Pleasant/Northeastern University) – Two-time New York State high school champion in the boys’ 300-meter race (indoors) and the boys’ 200-meter race (outdoors)
  • Nicole Blood (Saratoga Springs/University of Oregon) – Two-time Millrose Games champion in the high school mile race; won state and national high school titles in the girls’ mile and two mile races
  • Shelly Choppa (Glens Falls/Arizona State) – A four-time state high school champion in the high jump; was ranked No. 1 in the nation in 1988 by Track and Field News
  • Cheri Goddard Kenah (Saratoga Springs/Villanova University) – Won the state and Federation titles in cross country; was part of Villanova’s world record-breaking 4×1500 meter relay team; competed internationally
  • Miles Irish (Burnt Hills-Ballston Lake/Georgetown University) – A two-time state indoor track champion; set national indoor records in the 600-meter and 1,000-meter races; was part of a world record distance medley relay team at Georgetown
  • Dan Olson (Albany Academy/Wheaton College) – Won three NCAA Division III outdoor high jump championships and two indoor titles; won Penn Relays scholastic high jump in 2001
  • Kyle Plante (Colonie) – Won a national title in indoor track (2010) and was a runner-up at outdoor nationals (2012); won two state indoor track titles and three state outdoor track titles while in high school
  • Rhonda Phillips Scott (Mont Pleasant/LSU) – Established seven Section 2 records in high school; placed sixth in the women’s heptathlon at the 1988 NCAA championships
  • Deshaya Williams (Saratoga Springs/Penn State) – Won discus title at the Pan American Games and the NCAA championships; won state high school indoor and outdoor track titles in shot put, as well as an outdoor title in discus
  • Linda and Art Kranick (coaches) – National and New York State coaches of the year in cross country; have coached more than 100 All-Americans in cross country and track while at Saratoga Springs High School; their teams have won numerous Sectional titles, including a run of 17 consecutive girls Class A cross country team titles (2000-16)
  • Barbara Palma (official) – Officiated track and field competitions at the 1996 Olympic Games in Atlanta, plus three U.S. Olympic team trials and numerous NCAA and collegiate conference championship meets; inducted into the USATF National Officials’ Committee Hall of Fame in its inaugural class; developed and taught officiating curriculum at University at Albany

The Capital Region Track, Field and Cross Country Hall of Fame will hold its inaugural induction ceremony Saturday, Oct. 6, at the Red Lion Inn on Wolf Road in Colonie. Earlier that day, a meet and greet will be held as part of the annual Grout Run in Schenectady’s Central Park.

Advertisements

2018-19 State Tournament Primer

By ROB JONAS

It may be early August, but it’s never too early to think about attending a New York State Public High School Athletic Association championship. Here is where you need to go if your school’s team (or one of its athletes) qualifies for a state tournament during the 2018-19 school year.

Fall sports
Girls tennis: Tri-City Tennis Club, Latham – October 27-29
Cross Country: Sunken Meadow State Park, Smithtown (Long Island) – November 10
Boys soccer: Middletown High School, Middletown – November 10 and 11
Girls soccer: SUNY Cortland, Homer High School and Cortland High School – November 10 and 11
Field hockey: Williamsville North High School, Williamsville (outside Buffalo) – November 10 and 11
Girls swimming and diving: Ithaca College, Ithaca – November 16 and 17
Football
East semifinals: Middletown High School, Middletown – November 16 and 17
Finals: Carrier Dome, Syracuse University – November 23 and 24
Boys volleyball: Capital Center, Albany – November 17
Girls volleyball: Cool Insuring Arena, Glens Falls – November 17 and 18
Golf (Note: Regular season is played in fall, but state tournament is held in the spring)
Girls tournament: Deerfield Country Club, Rochester – May 31 through June 2
Boys tournament: Robert Trent Jones Golf Course at Cornell University, Ithaca – June 1 through 3

Winter sports
Wrestling
Dual Meet Tournament: SRC Arena, Onondaga Community College, Syracuse – January 26
Individual championships: Times Union Center, Albany – February 22 and 23
Skiing: Gore Mountain, North Creek – February 25 and 26
Boys swimming and diving: Nassau Aquatic Center, East Meadow (Long Island) – March 1 and 2
Gymnastics: Cold Spring Harbor High School, Cold Spring Harbor (Long Island) – March 2
Competitive cheerleading: Rochester Institute of Technology, Rochester – March 2
Indoor track and field: Ocean Breeze Track and Field Athletic Complex, Staten Island – March 2
Bowling – AMF Strike-N-Spare Lanes, Syracuse – March 8 through 10
Ice hockey: Harborcenter, Buffalo – March 9 and 10
Boys basketball: Floyd L. Maines Veterans Memorial Arena, Binghamton – March 15 through 17
Girls basketball: Hudson Valley Community College, Troy – March 15 through 17

Spring sports
Boys tennis: Site to be announced – May 30 through June 1
Boys lacrosse
East semifinals: University at Albany, Albany and Adelphi University, Garden City (Long Island) – June 5
Finals: St. John Fisher College, Pittsford (outside Rochester) – June 8
Girls lacrosse: SUNY Cortland – June 7 and 8
Track and field: Middletown High School, Middletown – June 7 and 8
Baseball: Various sites around Binghamton – June 14 and 15
Softball: Moreau Park, South Glens Falls – June 15

For more information about NYSPHSAA championships, visit nysphsaa.org.