Category: Girls swimming

Shenendehowa, Queensbury win team titles at Section 2 Girls Swimming and Diving Championships

CLIFTON PARK – Shenendehowa (Division 1) and Queensbury (Division 2) eased to the team titles at the Section 2 Girls Swimming and Diving Championships Saturday, Nov. 3, at the Shenendehowa Aquatic Center.

Shen dethroned defending Division 1 champion Niskayuna with a commanding total of 441 points. Niskayuna placed second with 407 points, and Bethlehem finished third with 254 points.

Mohonasen-Schalmont’s Mary Kate Conway and Bethlehem’s Sydney Sorbello each won a pair of individual events at the Division 1 meet. Conway claimed first place in the 200-yard freestyle and the 100-yard butterfly, while Sorbello finished first in the 200-yard individual medley and the 100-yard freestyle.

Niskayuna’s Lillian Bushway (500-yard freestyle) and Yunfan Dong (100-yard backstroke) also won individual events Saturday, as did Albany Academy’s Claire Gerdeman (50-yard freestyle), and Guilderville’s Kasey Keaney (100-yard breaststroke). Continue reading “Shenendehowa, Queensbury win team titles at Section 2 Girls Swimming and Diving Championships”

Advertisements

A look at the Section 2 girls swimming leaderboard heading into championship weekend

With the Section 2 Girls Swimming and Diving Championships beginning today, Nov. 1, here is a look at the Sectional leaderboard, as well as area individuals and relay teams who have hit the qualifying standard for this year’s state meet.

Division 1
Girls 200-yard medley relay
Bethlehem 1:49.53 NYS
Shenendehowa 1:50.29 NYS
Ballston Spa 1:50.64 NYS
Guilderville 1:51.91 NYS
Albany Academy for Girls 1:52.12 NYS

Girls 200-yard freestyle
Mary Kate Conway (Mohonasen-Schalmont) 1:53.23 NYS
Alice Han (Shenendehowa) 1:55.31 NYS

Girls 200-yard individual medley
Sydney Sorbello (Bethlehem) 2:10.68 NYS
Kasey Keaney (Guilderville) 2:11.01 NYS
Isabel Bushway (Niskayuna) 2:11.15 NYS
Shauna Killane (Shenendehowa) 2:12.38 NYS Continue reading “A look at the Section 2 girls swimming leaderboard heading into championship weekend”

Section 2 girls swimming midseason leaderboard report

As the Section 2 girls swimming season nears the midway point, here is a look at some of the early contenders and state meet qualifiers throughout the section.

200 Medley Relay
Division 1
Shenendehowa: 1:51.99 (qualified for states)
Ballston Spa: 1:52.16 (qualified for states)
Bethlehem: 1:53.41

Division 2
Albany Academy for Girls: 1:54.47 Continue reading “Section 2 girls swimming midseason leaderboard report”

Hudson Falls/South Glens Falls swimmers seek improvement in 2018

Hudson Falls/South Glens Falls

Head coach: Joe Hart

Last year’s record: 0-8

Playoff result: 10th place at Sectionals

Returning starters: Reilly Cahill, Lea Richard, Kiara Dutra, Korrin Picerno, Autumn Mohanlal, Destanie Summerville, Faith Holcomb, Rebecca Paton

Graduated: Kira Seaman, Emily Weaver, Emily Labelle, Kylie Alexander

Newcomers: Rosa Ray, Jana Bonesteel, Kya Konkol, Madalyn Smith, Leah Loveday, Mackenzie Pisani, Dianna Breault, Courtney Blanchard, Ashley Witherbee

Outllook for season: Hart said several swimmers this year will gain a learning experience.

“The team this season is young, with only one senior and more than half the team consisting of first-year swimmers,” said Hart. “I am excited to see who will step up this season and be a leader for this group of swimmers … I am looking forward to working to help each swimmer reach their highest potential this season, and hope to continue to have individuals qualify and compete at Sectionals. So far, I have seen a group of hard-working individuals that are dedicated. If this continues, there is no doubt that this year will be special.”

2018-19 State Tournament Primer

By ROB JONAS

It may be early August, but it’s never too early to think about attending a New York State Public High School Athletic Association championship. Here is where you need to go if your school’s team (or one of its athletes) qualifies for a state tournament during the 2018-19 school year.

Fall sports
Girls tennis: Tri-City Tennis Club, Latham – October 27-29
Cross Country: Sunken Meadow State Park, Smithtown (Long Island) – November 10
Boys soccer: Middletown High School, Middletown – November 10 and 11
Girls soccer: SUNY Cortland, Homer High School and Cortland High School – November 10 and 11
Field hockey: Williamsville North High School, Williamsville (outside Buffalo) – November 10 and 11
Girls swimming and diving: Ithaca College, Ithaca – November 16 and 17
Football
East semifinals: Middletown High School, Middletown – November 16 and 17
Finals: Carrier Dome, Syracuse University – November 23 and 24
Boys volleyball: Capital Center, Albany – November 17
Girls volleyball: Cool Insuring Arena, Glens Falls – November 17 and 18
Golf (Note: Regular season is played in fall, but state tournament is held in the spring)
Girls tournament: Deerfield Country Club, Rochester – May 31 through June 2
Boys tournament: Robert Trent Jones Golf Course at Cornell University, Ithaca – June 1 through 3

Winter sports
Wrestling
Dual Meet Tournament: SRC Arena, Onondaga Community College, Syracuse – January 26
Individual championships: Times Union Center, Albany – February 22 and 23
Skiing: Gore Mountain, North Creek – February 25 and 26
Boys swimming and diving: Nassau Aquatic Center, East Meadow (Long Island) – March 1 and 2
Gymnastics: Cold Spring Harbor High School, Cold Spring Harbor (Long Island) – March 2
Competitive cheerleading: Rochester Institute of Technology, Rochester – March 2
Indoor track and field: Ocean Breeze Track and Field Athletic Complex, Staten Island – March 2
Bowling – AMF Strike-N-Spare Lanes, Syracuse – March 8 through 10
Ice hockey: Harborcenter, Buffalo – March 9 and 10
Boys basketball: Floyd L. Maines Veterans Memorial Arena, Binghamton – March 15 through 17
Girls basketball: Hudson Valley Community College, Troy – March 15 through 17

Spring sports
Boys tennis: Site to be announced – May 30 through June 1
Boys lacrosse
East semifinals: University at Albany, Albany and Adelphi University, Garden City (Long Island) – June 5
Finals: St. John Fisher College, Pittsford (outside Rochester) – June 8
Girls lacrosse: SUNY Cortland – June 7 and 8
Track and field: Middletown High School, Middletown – June 7 and 8
Baseball: Various sites around Binghamton – June 14 and 15
Softball: Moreau Park, South Glens Falls – June 15

For more information about NYSPHSAA championships, visit nysphsaa.org.